
Mitől alakulnak ki a bőrproblémák?
Szervezetünk működéséről bőrünk pontos információkat ad, csak érteni kell "bőrül". Már az ókor orvosai, de a régi háziorvosok is, először alaposan szemrevételezték a bőr milyenségét. Különösen az arcbőr színét, állagát, a rajta levő foltokat, kiütéseket, elszíneződéseket figyelték meg és már körülbelül tudták is, hol keressék a bajt.
Bőrünk állapotát számos tényező befolyásolja, amik egyes bőrproblémák kialakulását is okozhatják.
Életmód
Káros hatású lehet:
- dohányzás
- egészségtelen táplálkozás
- kevés mozgás, a jó levegő hiánya
- számítógép sugárzás, televíziózás
- ülőmunka, stb.
Fogak
Bőrproblémák kialakulását elősegíti
- gyökérkezelt fog (mert fém stift van bennük)
- amalgámtömések
- hidak, mert ezek fémre égetett zománcból készülnek
- porcelánkoronák
- fém fogszabályzók
- fogváltás időszakai
- bölcsesség fog.
Ezen jelenségek miatt legtöbbször a pofacsontokon, az állcsont alatt, a halántékon, fül körül, jelennek meg az aknék, komedók, de megjelenhetnek vörös, viszkető foltok, szőrnövekedési rendellenességek is. A fent felsorolt fogproblémák és a fémmel kezelt fogak gyulladásos gócok kialakulásához is vezetethetnek, ezért javasolt egy teljes vérkép készítése
Nem megfelelő mosakodó szerek és kozmetikumok használata
Nagyon fontos a növényi zsiradékokból előállított szappanos mosakodás. A lúgos szappanok megpuhítják, leoldják a felesleges szaruköpenyt, így a bőr nem vastagodik fel, képes az öntisztulásra, és a bőrápoló készítmények előtt szabaddá válik az út. A szappan emellett természetes anyag, mely sem a bőrre, sem a környezetre nincs károsító hatással. A felesleges szarulemezeket a testen luffa szivaccsal, az arcon mosdószivaccsal dörzsölhetjük le.
A krémes tusfürdők savasak, ezért kioldják a lipid anyagot a szarurétegből, viszont a szarut nem puhítják, így nem kopnak le az elhalt szarulemezek, hanem megvastagszanak, és szigetelő réteget alkotnak. A bőr így nem képes az öntisztulásra és az ápoló anyagok befogadására. Húzódik, száraz érzésű, foltosan pirosodik, viszket.
A nem megfelelő kozmetikumok is elősegíthetik a bőrproblémák kialakulását. Ilyenek például:
- a túl zsíros krémek: a száraz érzés miatt sokszor túl zsíros krémeket használunk, nem pedig a probléma okát keressük meg
- a vazelines, gyulladásra adott szteroidos krémek: ezek alatt a bőr elsorvad
- a lanolinos krémek: mivel állati eredetűek és sok koleszterint tartalmaznak, hatásukra a gyulladás fokozódhat.
Étrend
A hormonok szerepe
A komedók, aknék, szőrösödések, bőrgyulladások, allergiák kialakulásáért nagyban felelősek az androgén hormonok, melyek a bőrben képződnek, a faggyúmirigyek és a verejtékmirigyek termelik őket.
Így gyakran előfordul, hogy a fent említett bőrproblémákat hormonkezelésekkel hozzák rendbe. A hormonkezeléseknek azonban súlyos mellékhatásai lehetnek, pl. mell-, petefészek- és méhrák, trombózisok stb.
Főleg fiúknak írják fel az úgynevezett A-vitamin származékokat melyeknek szintén antiandrogén hatása van. Itt is fellépnek nem kívánt mellékhatások, hiszen nem csak a bőrben állítják le az androgén hormonmirigyek működését, hanem a herékben, prosztatában, mellékvese kéregben is.
Javasolt a fitoösztrogének (növényi ösztrogének)alkalmazása
A növényi ösztrogének alkalmazásával, mellékhatások nélkül ellensúlyozhatjuk a bőr androgén túltengését. A növények közül óriási fitoösztrogén tartalommal rendelkezik a lenmag, vörös-here, barátcserje, jukka, komló, paradicsom, a csípős paprika húsa és magja, a csalán, káposztafélék stb.
NÉHÁNY TANÁCS A NAPI BŐRÁPOLÁSHOZ
1. Arclemosók: Kezdd az arclemosóval, amit esténként a smink és a szennyeződések eltávolítására használj.
2. Tonikok: A tonik használata a bőr frissítésére, tonizálására szolgál, és optimálisan előkészíti az ápolásra. A tonikozás nemcsak lefekvés előtt, hanem ébredés után is fontos, mert reggelre bőrünkre “kiülnek” a méreganyagok, a verejték és a faggyú.
3. Szappanok: A tonik után használj a bőrtípusodnak megfelelő enyhén szaruoldó fekete szappant, hogy az elhalt szarulemezkéket eltávolítsa, és bőröd mindig friss legyen.
4. Szérumok: A napi bőrápolást folytasd liposzómás gélekkel, melyek a liposzómák segítségével a bőr mélyebb rétegeibe juttatják el a hatóanyagokat. A gélek nem hagynak fénylő nyomot az olajos bőrön, illetve meleg, napsütéses időszakban különösen ajánlottak. Naponta kétszer használd, reggel és este.
|
5. Hidratálás: Reggel és este simítsd át az arcot és a dekoltázst a bőrtípusnak megfelelő habkrémmel vagy hidratáló krémmel.
6. Szemkörnyék ápolók: A szem környékén a bőr vékonyabb, mint az arc egyéb részein, vérellátása is szegényesebb, zsírpárna sem táplálja. Igénybevétele mégis jóval nagyobb, a szemkörnyék izmainak finom rezdülései nem kímélik e viszonylag védtelen bőrfelületet, így a ráncok itt jelennek meg a legkorábban. Megjelenésük ellen használj reggel és este szemránckrémet.
7. Testápolók: Fürdés, zuhanyzás után kend be a tested testápolóval.
|
NÉHÁNY TANÁCS A HETI BŐRÁPOLÁSHOZ
A mindennapi bőrápolás mellett bizonyos műveleteket heti 1-2 alkalommal ajánlatos elvégezni. Az arctej, tonik és a szappan alkalmazása után hetente használj radírt és egy-egy tápláló, tonizáló pakolást. Alkalmanként többféle pakolást is használhatsz.
1. Radírozás, szarukoptatás: A radírozás célja a bőr felszínén lévő elhalt hámsejtek eltávolítása. Ezek a hámsejtek ugyanis fáradt, szürke réteget alkotnak a bőrön, ami egyrészt nem szép, másrészt nem tesz jót a bőrnek. Az elhalt sejtek akadályozzák a bőr levegőhöz jutását, és a kozmetikumok hatóanyagainak felszívódását.
|
2. Tápláló pakolás: Az arcpakolás üdévé, frissé, tisztává és feszessé teszi a bőrt. Gyors és látványos sikert érhetünk el vele. A végeredmény friss, feszesebb, élénkebb arcbőr. A pakolás után folytasd a bőrápolást a liposzómás géllel, hidratálóval és szemkörnyék ápolóval.
|

|